Děti a rodiče bez jakékoliv přípravy museli přijmout jiný způsob vyučování a že tomu tak nějaký čas ještě bude, o tom není pochyb. Nevím, kolik hlav už zešedivělo, ale vím, že jsou hlavy a především malé hlavičky, kterým tento model přišel vhod a v domácím učení se našly.

Pokud umdléváte a v osm večer padáte do peřin a ještě před dopadem spíte, je to jedna z dobrých věcí, kterou tato situace přinesla. Nemáte čas ponocovat u nekonečných seriálů nebo před spaním sledovat další hrůzostrašné informace. Místo virů se vám ve snech honí zlomky, domácí zvířata z prvouky nebo rovnice, a to má pro spaní daleko blahodárnější účinky.

Jedna maminka si libovala: „Takhle už jsem se dlouho nevyspala :- )“.

Další maminka se přes balkon svěřila, že to je pro ni náročnější z několika málo důvodů, např., že malé školačce musí vařit. Jinak se ale z malé školačky vyklubal velký samostatný student. Domácí školu si maximálně užívá a je šťastná. Je introvert a tento styl jí vyhovuje.

Jiný prvňáček má zase (také osobní praxe) neshody s „autoritou“ . Zde to dokonce došlo tak daleko, že ta „autorita“ jako první řešení pro šestiletou holčičku navrhla polepšovnu… A to i přes to, že Nela se výborně učí. Doma si to také užívá, má ještě sílu a energii zkoušet ze slovních úloh maminku : -). A víte po čem, nebo spíš po kom, se té bezelstné duši zastesklo? Po paní učitelce…

A pak je tu ještě jedna skupinka dětí, o kterých vím, že si to užívají. Jsou to děti, které nepřijal kolektiv. Jsou to děti, které se nemohou např. mobilem, srovnávat s movitějšími dětmi a jsou jim pro smích.

Jak je vidno, žádná situace není tak špatná, aby na ní nebylo něco dobrého. Myslím, že teď i do budoucna může tento styl učení vyřešit spoustu školních lapálií. Vyřešit milion poznámek, důtek , vztahů, křivdy i nespokojenosti s tradičním učením. Pokud je u vás na denním pořádku řešení školních potíží, třeba zrovna tohle může věci urovnat, nebo je aspoň minimalizovat.

Tak nynější situaci berme jako trénink k alternativnímu řešení při lámání si hlavy nad otázkou, jak vyřešit ty věčné trampoty se školou…